BANKY W AFANYIWA UPASUAJI

Muimbaji wa Nigeria na CEO wa EME, Banky W amefanyiwa upasuaji kuondoa kansa nadra ya ngozi aliyokuwa nayo.


Huo ni upasuaji wake wa tatu ambapo wa kwanza anasema alifanyiwa miaka 10 iliyopita.

Kupitia Instagram, Banky W ameshare picha pamoja na maelezo kuhusiana na ugonjwa huo, ambapo amedai kuwa kwa sasa anaendela vizuri.



Hiki ndicho alichokiandika kwa ufupi,

A wise man once said this: "Scars. A sign that you had been hurt. A sign that you had been healed." Scroll through the pictures to see mine.

I'm sharing these because they're proof of what God has brought me through. And because somewhere out there, I know there's someone who needs to hear this.

For those who've been wondering why I've been away so long..I had my 3rd surgery on a rare strain of skin cancer tumours in my shoulder last month. The first 2 times were over 10 yrs ago, then it recently resurfaced. But this isn't a sad story as much as it is a reminder, and a testimony.
Post a Comment
Powered by Blogger.